Петриківський опорний заклад освіти
І-ІІІ ступенів Петриківської селищної ради
......... . Воскресенье, 21.07.2019, 16:44

Ви увійшли як Гість

| Група"Гості"|
Головна | Реєстрація | Вхід
» Меню сайту

» Категорії розділу
Про Петриківку [7]

» Користувачі

» Наша кнопка
 Петриківська сзш

» Погода в Петриківці

» Нові користувачі

» Цей день в історії

» Безпечний Інтернет

» Наші матеріали

» Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

» Наше опитування

Мої улюблені шкільні предмети
Всього відповідей: 208

Головна » Статті » Петриківка в Інтернеті » Про Петриківку

Петриківка в роки німецької окупації

Петриківка в роки німецької окупації

(25.09.1941 – 25. 09. 1943)

Трагічний ранок 22 червня 1941 року розділив життя на дві частини – на мирне «довоєнне» та суворе « воєнне».

З 22 червня 1941 року почався масовий вступ громадян до лав Червоної Армії та народного ополчення . жінки замінили чоловіків на робочих місцях, в тому числі сіли за кермо тракторів та комбайнів  В умовах війни проводилася евакуація майна Петриківського МТС.

 25 вересня 1941 року Петриківщина була  повністю окупована німецько – фашистськими загарбниками. Край охопила перша танкова група під командуванням генерала Е. фон Клейста. Спершу край входив до до прифронтової зони і підпорядковувся військовій адміністрації, але з відсуненням лінії фронту далі на Схід вона увійшла до складу рейхскомісаріату України і з 15 листопада 1941 року було встановлене цивільне управління.

 Німецька адміністрація встановила адміністративно – територіальний поділ Дніпропетровської області на 10 округів( Петриківка. Царичанка, Котовка і Магдалинівка входили до Петриківського округу) . Поряд з німецьким окупаційним апаратом існували органи місцевого самоуправління сільські та районні місцеві управи. Очолювали райони начальники рай управ,  у кожному селі призначалися старости.Робота сільських управ зводилася до управлінь територією і забезпечення окупантів одягом та продовольством. Управи займалися розшуком воїнів, офіцерів, партизанів і тих, хто їм допомагав. Здійснювався контроль за в’язницями і табороми. Місцева влада перейшла до фашистських комендантів, які призначали зрадників поліцаями і старостами.

 В застінки гестапо і жандармерії було зігнано весь актив села – комуністів, комсомольців, передовиків виробництва. Більшість з них було розстріляно, вивезено на роботу в Німеччину 700 громадян. Німці вивезли з Петриківки весь хліб, забрали худобу в колгоспах і у колгоспників. За  період окупації у селищі було зактовано175 громадян .  Німці перелідували мету упокорення населення, придушення руху опору. Характерним було зневажливе ставлення до місцевого населення. Вводилася комендантська година, обмежувалося пересування мешканців. Перукарнею, телеграфом, поштою могли користуватися лише німці. Вони здійснювали свою політику геноциду згідно плану « Ост». Була введена зальна трудова повинність для населення віком від 18 до 45 років. Обліком працездатного населення займалися біржі праці. Становище у Петриківці погіршувалося через свавільне насильницьке вивезення людей на каторжні роботи до Німеччини. Ухиляння від угону до Німеччини суворо каралося примусовими роботами, конфіскацією майна, арештом, розстрілом.

 В умовах окупації в районі діяв партизанський загін імені Котовського з 27 вересня 1941 року  у складі 61 особи. Командиром загону був Білокінь Афанасій Андрійович( 1900- жовтень 1942 р.), секретар Петриківського РККПУ.

В умовах степового ландшафту загін був рухливий, створений з окремих партизанських груп по 5 – 20 чоловік, які при потребі об’єднувалися . Така побудова загону була ефективною . сміливі дії партизан завдавали суттєвих втрат окупантам, стримуючи просування німецької армії , сприяли дальшому поширенню народної боротьби в тилу ворога.

 Комісаром партизанського загону був Коноваленко Петро Олексійович ( 1905 р. н.), до війни працював редактором газети « Червона зоря». У грудні 1941 року розстріляний поліцією. Членами партизанського загону були Прожуган І. І., Панібудьласка С. Є., Данько А. Н., Ізюмський С. О.,Векленко С. і,, Мішок Г. В., Підберезній М. Ф., Гнідаш С. П., Кочуб Т. К., Лапко П. І., Сідак П. О.,Коровкін П. Й., Задун Микола, Шульга П. А., Брижа О. Я.,олійник П.П., Замота І. М., Туренко П. П.,Кібець Г. С. , Купрій К. Х., Макогоненко В. Г., Верещак  Ф. Г.,Маляр Ф. П., манейдо Л. А. та інші. Партизани створили 2 продовольчо – збройні склади в Дубині ( поблизу с. Сотницьке) і в Радселі. У партизанському загоні діяла розвідка , винищувальний загін ( керівник Воротилін), загін зв’язку . політруками взводів були  Зубко Йосип Якович, Олійник віктор Прокопович . більшість членів партизанського загону були розстріляні гестапо або поліцією, повішені.

 23 жовтня 1941 року партизанський загін припинив свою діяльність.

 На території Петриківського району діяла підпільна організація ОУН. Радянські органи безпеки виявили окружного провідника ОУН у Петриківці  на псевдонім « Мороза». Члени УОН видавали та поширювали літературу ,журнали, листівки. Через шкільні відділи велася робота серед учителів та батьків. Пропогандистська і агітаційна  робота велася через будинки « Просвіти». На оперативному обліку перебувало 13 членів ОУН.

 3 листопада 1941 року по грудень 1942 року в районі діяла підпільна молодіжна група « Винищувач». Керівник групи Нежумиря Віталій Степанович( 1923 р.н.). Членами групи були Павленко М. Г. , Павленко Г. Г., Бондар О. Г., Стрижка І. С., Приймак Ф. К., Цюцюра Я. К., Лісовий В. С., Бабенко І. А. , Книш С. К., Юхименко П. К., Савельєв О. О.,Горяний Г. М.,Познякова Л. Ф. Юні патріоти писали і розповсюджували листівки з повідомленнями про дійсне становище на фронтах. Допомагали визволятися військово – полоненим.

 Провокатор видав групу і всі підпільники були заарештовані і піданні жорстоким катуванням у концтаборі с. Петриківка.

 Голова колгоспу Кочуб Т. К. спалив склад з награбованим окупантами зерном. Поліцаї схопили патріота і розстріляли.  Петриківці зуміли приховати від німців деякий колгоспний інвентар: кінну молотарку, декілька сівалок. Кінних плугів і борон.

 Великого поширення набув пасивний спротив населення : відмова працювати на окупантів, невиконання виробничих норм, повільний темп роботи. Недбалість, крадіжки, зрив виконання замовлень. Завдяки пасивному спротиву німцям не вдалося повністю реалізувати людський і економічний потенціал району своїх інтересах .

 В серпні – вересні 1943 року радянські війська підійшли до Дніпра. 25 вересня 1943 року частини 353 стрілецької дивізії звільнили село від фашистів. Під час визволення Петриківки загинув розвідник С. Пузирьов, якому посмертно було надано звання Героя Радянського Союзу.

 Німці змушені були відступати і починають тактику « випаленої землі». Внаслідок цього спалено ферми, амбри, майстерні, всі господарські споруди. Знищена сільськогосподарська техніка . зруйновані 4 школи, спалена лікарня. Аптека. Магазини, майстерні петриківського МТС. Виробничі приміщення і склади райспоживспілки й заготконтори.

Молодь трьох районів Петриківського, Царичанського і Магдалинівського була звезена у с. Шульгівку для штурму Дніпра. Юнаків називали « чорносорочечниками». В ході битви за Дніпро у Петриківці працювало 5 госпіталей. На території району численні братські могили – масові поховання бійців червоної Армії, які визволяли наш край. Зі сльозами на очах зустріли жителі петриківки армію – визволительку.

Категорія: Про Петриківку | Додав: Admin (22.09.2010) | Автор: Решетняк Л.М.
Переглядів: 1881 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
» Міні профіль
Гість

Повідомлення:

Група:
Гості
Час:16:44

Гість, ми раді вас бачити.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь!
Логін:
Пароль:

» ПЕРЕВОД САЙТА
Выбрать язык / Choose language:
Ukranian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

» Наша адреса
51800
Дніпропетровська обл.
Петриківський район
смт. Петриківка
проспект Петра Калнишевського,76
тел. (05634) 2–22–38

petschool@i.ua

Рік державної мови

Національно-патріотичне виховання

» 22 push up challenge


Віртуальна майстерня Петриківського розпису.

» Електронна атестація педагогічних працівників
free counters

» Банерська мережа

» Освіта Дніпропетровщини

» Освітній портал Дніпропетровщини

» З Днем народження
Вітаємо з Днем народження:

чебурашка(54), natalie(55), nykytyuk(35), opana(37), Admiral(35), Jene4ka(33), mariella_1986(33), климко(48), Logistic(27)!

Прийміть вітання наші щирі!

» Сайти Петриківщини

» Важливі сайти
Банер

Банер

Банер

Банер

Банер

Банер

» Державні установи

» Географія сайту
free counters

» Пошук

» Друзі сайту

» Освітні сайти
ДРУЗІ САЙТУ

» Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Cьогодні були на сайті

[ Повний список ]

Освітній портал PR-CY.ru Каталог MyList.com.ua Украина онлайн каталог сайтів [Vox.com.ua] Портал українця bigmir)net TOP 100 CY-PR.com Белый каталог сайтов  Яндекс.Метрика
Цена petdnepr.at.ua Траст petdnepr.at.ua Настоящий ПР petdnepr.at.ua petdnepr.at.ua Alexa/PR petdnepr.at.ua Tic/PR

Copyright MyCorp © 2019